Non-woven wallpaper in orange Marketplace Deluxe 370003
€42.95
incl. VAT plus Shipping costs
Base price: €13.51/ m²
With every wallpaper order: 1 x wallpaper spatula free
Verleihen Sie Ihren Räumen eine luxuriöse und gemütliche Atmosphäre mit unserem geometrischen Muster in Holzoptik! Die verschiedenen Holzarten und -töne, von hellem Beige bis tiefem Mahagoni, schaffen einen natürlichen und eleganten Look. Die Anordnung der Holzstücke in dreieckigen und diagonalen Mustern erzeugt einen dynamischen, fast dreidimensionalen Effekt. Dieses Design bringt natürliche Wärme und stilvolle Struktur in Ihre Räume, ideal für moderne oder vintage-inspirierte Einrichtungen. Verwandeln Sie Ihr Zuhause in ein stilvolles Refugium mit diesem einzigartigen Muster. Selbstklebende Tapete – Schönere Wände im Handumdrehen: Die selbstklebende Tapete von tesa und rasch ist die perfekte Lösung für alle, die ihre Wand schnell, einfach und sauber verschönern möchten. Mit unseren innovativen, selbstklebenden Tapeten in Markenqualität wird das Tapezieren zum Kinderspiel: Einfach abziehen, andrücken, wow – das Ergebnis wird Sie begeistern!
| Breite: | 0,53 m |
|---|---|
| Collection: | tesa x rasch |
| Länge: | 6,0 m |
| Material: | Non-woven |
| Offset type: | offset match |
| Pattern type: | Pattern & motifs |
| Rapport: | 32,0 cm |
| Recommended room: | bedroom, hallway, kitchen, living room |
| Style: | industrial |
| Weight: | 1,445 kg |
| Colour tone: | orange |
| Product Number: | 10-370003 |

FAQ Self-adhesive wallpaper
Together with tesa, we are setting new standards and have developed the first self-adhesive textured wallpaper made of non-woven material. Thanks to the high-quality non-woven material, our self-adhesive wallpaper is in no way inferior to conventional non-woven wallpaper – it is highly washable and lightfast.
https://rasch.de/nl/faq/Frage1 ?pageId=&categoryId=3e46f4b93c9149e78bb7ce49c8caacf3At the same time, it is easier to apply than ever before. In just a few steps, you can transform your wall without any paste.
If you make a small mistake, you can simply peel off the wallpaper strip, reposition it and press it back down firmly.
Woodchip wallpaper can vary greatly in terms of its structure (grain, texture and absorbency), which can affect the adhesive strength in individual cases and therefore means that woodchip wallpaper is not considered an ideal surface. However, we have received a lot of positive feedback about our self-adhesive wallpaper being used successfully on woodchip wallpaper. Our tip: Order a wallpaper sample in DIN A4 format in advance so that you can see for yourself the quality, feel and adhesive strength on your individual surface.
Smooth surfaces are particularly suitable for self-adhesive wallpaper. The following surfaces are ideal:
https://rasch.de/nl/faq/Frage2 ?pageId=&categoryId=3e46f4b93c9149e78bb7ce49c8caacf3- Paper wallpaper
- Smooth plaster
- Wood panelling
- Painted concrete
- Plasterboard
- Metal
- Tiles
- Furniture and smooth door surfaces
- Glass
Yes, you can remove self-adhesive wallpaper from tesa® rasch® again without any problems. The easiest way is to start at one corner and carefully pull the wallpaper away from the surface.
https://rasch.de/nl/faq/Frage3 ?pageId=&categoryId=3e46f4b93c9149e78bb7ce49c8caacf3







